pondělí 2. června 2008

Konečně zdíme


Po zalití desky jsem beton po dobu jednoho týdne dvakrát denně kropil, aby nepopraskal a rychlým vyschnutím neztratil na pevnosti. Pak jsem natřel penetrací plochu v pásech 50cm pod obvodovým zdivem, druhý den jsme na tyto pásy navařovali izolaci proti vodě a radonu (vysoké riziko), vybral jsem si Radonelast a při vyzvedávání ve stavebninách mi bylo doporučeno dát pod něj ještě vrstu Bitubitagitu, což mě vůbec nepotěšilo neboť s dvojí vrstvou je dost obtížná práce, hlavně co se týče pozdějšího napojování. Takže jsem dával izolaci ve dvou vrstvách. Navařování plynovým hořákem šlo celkem dobře, slunce nám dost pomálalo (bylo kolem 30st.) Po té jsme nivelečním přístrojem zaměřili desku po obvodu metr po metru, abychom našli její nejvyšší místo, odkud se budou zakládat cihly. Nejvyšší místo jsme nalezli v rohu, je to dané i tím, že tam je izolace v podstatě ve čtyřech vrstách (dvojí plus přesah při napojení). Jinak se výška desky pohybuje v rozmezí 3cm, to jde, na to že jsem to dělal poprvé. V nejvyšším místě jsme umístili zakládací sadu na broušené cihly od Porothermu a vyrovnali ji dle instruktážního videa. V této souvislosti je nutné zmínit, že byl velký problém tuto sadu sehnat neb ji na celém okrese neměli ani v jedněch stavebninách a ještě na mě koukali co že to vlastně chci. Dost mě to naštvalo a kontaktoval jsem výrobce, když mají na broušené cihly tak masivní reklamu, tak ať mi řeknou, kde si mám půjčit sadu, když z toho u nás nikdo nestaví. Nakonec mi ji oblastní manažer sehnal v 50km vzdálených stavebninách a jako kompenzaci zařídil zapůjčení zdarma. Jelikož stavebniny nejsou půjčovna musel jsem složit zálohu v plné výšši to je přes 23tis.!!! za kus železa o výrobních nakládech cca 3tis, děs běs. Druhý problém vznikl, když jsem sháněl zakládací maltu na broušené cihly od Porothermu (tu nedávají zdarma k cihlám), tu také nikde neměli navíc mi ji nechtěli ani objednat, když si nevezmu celou paletu, co bych dělal s celou paletou. Nakonec mi poradili ať si koupím obyč. maltu se zvýšenou nosností na 10MPa, toto mi potvrdil i sám manažer z Porothermu. Nakonce jsem díky tomu ušetřil dost peněz neb malta od Porothermu je tronásobně drahá!! Ješte mi chyběl nanášecí válec na maltu pro tenké zdění, ve stavebninách kde ho měli mít se po mém příjezdu zjistilo, že už ho někomu prodali. Naštěstí se válec dá nahradit tím, že cihlu do malty namočím, což se mi osvědčilo, nevýhodou je dvojnásobná spotřeba malty, takže budu muset dokupovat neb ta co dávají k cihlám stačit nebude, jsem zvědav jestli seženu aspoň tu. Takže jak se zdí z "převratné novinky" broušených cihel Porotherm CB ze kterých se zatím postavili dva domy na okrese? Řek bych že dobře, když se založí dokonale první řada, což je pomocí zakládací sady a nivelačního přístroje snadné. Zatím mám jen první řadu a je to celé krásně vodorovné a hlavně to šlo rychle. Teď ještě 10x to samé a můžem dělat stropy :-)

2 komentáře:

terinator19 řekl(a)...

Parádní blog. My se nejspíš začátkem jara také chystáme pustit do stavby domu. Dlouho jsme nevěděli jestli nám nakonec schválí hypotéku, ale vyšlo to. Rozhodli jsme se pro stavbu svépomocí, protože podle všeho to tak vyjde o něco levněji, než s nějakou stavební firmou. Zrovna před pár dny jsme s manželem objížděli stavebniny, abychom si udělali představu o ceně stavebního materiálu.

michal řekl(a)...

To zdění je samozřejmě velký posun. Taky se těším, až doděláme desku. Ještě před tím ale musíme pořídit lesnické pletivo, protože máme na zahradě ještě kousek lesa a nějak se nám do stromků pustily srnky. Samozřejmě jsme to tak nějak čekali, ale mysleli jsme, že když bude velký pohyb po zahradě, tak je to nebude bavit. Ale chyba lávky. :)