středa 18. února 2009

Po delší odmlce..
Tak po delší odmlce zase pár pár řádků, bohužel jsem nějak přestal fotit, tak to bude zatím skoro bez obrázků. Odmlka byla způsobená tím, že se dost táhl zápis rozestavěné stavby do katastru a na tom zase viselo vyřizování úvěru a tak mi mezitím došly peníze. Když začátkem ledna konečně dorazily, začali zase silné mrazy.
Okna


V listopadu došlo na montáž objednaných oken, díky nezvykle brzy příchozí zimě by se hodily o týden dříve, ale já původně chtěl, aby to vše ještě před zavřením řádně vyschlo, přece jen až do začátku října mi do domu pršelo. Už při objednání oken jsem začal šetřit a škrtat, protože jsem zjistil že hrubá stavba vyšla bez oken na cca 900 tis. a cenovka hrubé je tak cca 40% ceny celého domu a já se potřebuju vejít do 2mil. Až při sestavování rozpočtu pro stavební spořitelnu jsem zjistil že to bude problém. Takže okna místo plánovaných nenapojovaných profilů jsem vzal z napojovaných, díky tmavé lazuře to však není vidět. A jedno okno v obýváků z celkových pěti nebude otevíravé. Okna jsem vybral od největšího tuzemského výrobce eurooken TWW, díky probíhající letní akci byla cena akceptovatelná, byť se dali sehnat i levnější, leč od malých firem. Pro přiblížení vzhledu staré chaloupky jsem zvolil sklodělící příčky, původně měly být nalepovací, ale ze dvou důvodů jsem místo nich zvolil nasazovací. Jednak se okna po sundání příčky mnohem lépe myjí a druhak se tou nalepovací příčkou výrazně zhorší tepelný odpor okna, protože meziskelní rámečky se dávají i v místě příček. Nicméně dnes už bych do příček nešel alespoň ne od TWW, na pěti oknech z celkových 14 jsou příčky křivé a to až o jeden cm, nedá se přes to koukat, jsem zvědav jak tuto reklamaci budou odstraňovat a hlavně nechápu jak to můžou takhle diletantsky udělat, vždyť stačí měřit.. Montážní firma byla tak rychlá že zapomněla jedno okno seřídit a zapěnit, naštěstí jsem si toho všiml než stačili odjet. K montáži na pěnu mám výhrady, ale zdejší firmy ani nic jiného neumí, takže pásky od Illbrucku dotěsňující spáru jsem si tam nalepil pak sám. Taky mi špatně zaměřili francouzké okno, počítali že bude spára 1,5cm nahoře i dole.


Vchodové dveře od stejné firmy jsou zatím nenamontované, aby se nepoškodily, místo toho jsme vyrobili provizorní železné.
Hydroizolace


Po uzavření domu jsem zakoupil kamna a žačal topit, komín funguje skvěle. Rozhodl jsem se udělat hydroizolaci podlahy dřív než začnou mrazy, původně jsem ji chtěl dělat sice až na jaře před podlahama, aby se nepoškodila při omítkách a dalších činnostech, zjistil jsem ale že izolace je docela odolná a taky už se mi nechtělo čekat. Nejprve jsem průmyslovým vysavačem vysál podlahu v celém domě, šlo to skvěle, pak natřel penetrací a po jejím zaschnutí začal s navařováním modifikovaných pasů ve dvou vrstvách. Nejhorší bylo napojování a že ho bylo, hlavně kolem příček byla izolace už dost špinavá a někde nekoukalo ani potřebných 10cm. Příště bych volil jiný postup, ten který mnozí doporučovali už před stavbou, udělat izolaci celoplošně na desku a překrýt ji 5cm vrstvou betonu aby se nepoškodila, v tu chvíli to pro mě byla práce navíc, ale teď bych měl klid a hlavně jistotu, takhle ji díky mnoha napojením nemám. Vlhkosti se nebojím, horší je to s radonem, kterého tam máme dost, spoléhat tedy budu na větrání s rekuperací.
Garáž III.


Ještě v listopadu zvládi tesaři za jeden den udělat krov na garáž. Pak jsem na to udělal palubkové "nadbití" a v prosinci přišel domluvený pokrývač na laťování a pokládku střechy. Protože pracuje sám, musel jsem při laťování lézt po střeše s ním a při pokrývání mu tam vždy nanosit tašky, ale aspoň jsem zase oproti firmě něco ušetřil (13tis.). Byl to neskutečný dříč, chtěl pracovat i za tmy, což jsem odmítal, protože jsem musel chodit do práce na noční. A když třetí den napadlo trochu sněhu, tak se jen ometli laťe a jelo se dál. Byl mokrý z občasného deště nebo od toho jak klečel na mokrých latích, zmrzlý, ale odložit práci nechtěl a fakt makal. Garáž byla tedy za 5 dnů pod střechou a tím se má pozornost přesunula zpět na dům.
Schody


I přestože byli začátkem ledna kruté mrazy zvládli tesaři udělat šalování schodů, které jsme po přechodném oteplení v druhé půlce ledna zalili betonem. Pak sice začalo opět mrznout, ale teplota v domě se udržela nad nulou, pro jistotu jsme stejně dávali do betonu nemrznoucí směs a více cementu. Beton jsme sice míchali ručně, ale snažili jsme se přesně dávkovat jednotlivé přísady, aby byl kvalitní. Do šalování jsem před betonováním ještě musel poskládat a svázat výztuž, což bylo docela náročné, muselo se odmontovat šalování stupňů, jinak bych to tam nedostal. Měl jsem obavu z toho jak budem beton hlavně do horní části dostávat (schodiště ve tvaru U bez podesty), nakonec se dvě třetiny vyplnily ze spoda, i přestože se pak musel beton jednou přehazovat. A poslední třetinu bylo nutno kýblovat dírou ve stropě. Celá akce trvala necelých 5 hodin ve třech lidech.
Elektroinstalace


Jako další měl přijít elektrikář, po dlouhém vybírání, kdy nabídky byli od 90 do 160 tis. (má naivní představa byla kolem 5o tis, to ale není ani na materiál), jsem se dohodl s příbuzným, což se později ukázalo jako chyba, protože nepřišel ani v domluveném prosinci ani v lednu, prý je zima. Takže jsem začal shánět dál, bylo mi totiž blbé jít za firmou, která skončila ve výběru jako druhá v pořadí a já ji před tím odmítl. Nakonec jsem na doporučení známého sehnal elektrikáře který dělá jen sám na sebe. Spočítal mi to a cena byla jen o 5tis. vyšší než od původně domluveného el. Ale nabídka je velice přehledná a myslím že ve finále to bude i levnější, protože dost věcí je oproti projektu jinak. Nakonec jsem si sám nakoupil materiál a tím i přes vyšší sazbu DPH ušetřil 15tis. V současné době je elektrika v přízemí hotová, příští týden se bude dělat v podkroví, kde to již půjde výrazně rychleji, díky sádrokartonovým příčkám.
Izolace podkroví


Já sám jsem se mezitím pustil do zateplování podkroví vatou Rockwool Airrock ND v tloušťce 16cm mezi krokve a 14cm pod krokve, v případě stropu 16cm nad kleštiny. Nacpat vatu mezi krokve šlo celkem snadno a rychle, když člověk zjistí jak na to, že je lepší řezat jen o 1cm víc než o dva jak zmiňují návody. Vata je dost tuhá a dva cm navíc nebylo možné smáčknout, 0,5 cm až cm je ideál. Zateplit šikminy a vikýř trvalo necelý den, horší to už bylo se stropem, tam se muselo po štaflích, navíc jsem začal dávat obě vrstvy souběžně a ke všemu všechen ten bordel padá na člověka.


Pak jsem se po nastudování knihy Sádrokarton zvládneme sami pustil do montáže rastrů na sádrokartony. Kniha je sice plná obrázků, ale některé detaily tam vůbec nejsou zmíněny a tak ještě že jsou na internetu zkušennosti lidí co se do toho taky pustili svépomocí.


1 komentář:

michal řekl(a)...

Máte to pěkné. Líbí se mi i ta garáž v minulém příspěvku. My se letos taky rozhodli stavět garáž. Pořídil jsem si jednu firemní dodávku, tak to nebylo už kde parkovat. A když už, tak už. Rovnou s podkrovím, aby bylo kde skladovat druhé sady pneumatik a další nezbytnosti k vozovému parku. :)