neděle 6. ledna 2008

Můj projektant

Projektanta jsem hledal dlouho. Nejprve přes server e-poptavka.cz, kde se přihlásilo mnoho zájmců, ovšem ceny byly většinou dosti vysoké, jeden byl ale natolik neodbytný, že jsem ho zkusil, příliš jsme si ale nerozuměli, navíc mi nutil stavební systém Velox, asi nic jiného neovládal, zůstal jsem tedy u studie za 4000Kč a ušetřil tak dalších 46tis. za celý projekt.
Hledal jsem dál, tentokrát na internetu, oslovil jsem mailem všechny projektanty z okresu (asi 10) ozvali se tři (nechápu na co ostatní ten email vůbec zveřejňují, když nehodlají odpovídat). První byl drahý, druhý měl plno na několik měsíců dopředu (asi je dobrej), tak dlouho jsem čekat nemohl a ten třetí se ozval až po několika týdnech - pozdě.
Takže jsem hledal zase dál, tentokrát v okrese svého původního bydliště. První oslovený při informativní schůzce řešil detaily místo podstatných věcí a po předání podkladů se už neozval i přes moji urgenci, nechápu (zas požadoval jen 30tis. za projekt). Druhý oslovený měl čas hned a nabídka zněla na rozumných 40tis, tak jsme se sešli. Později mě trochu zaráželo, že pán měl čas vždy když jsem potřeboval a nemusel jsem se nijak objednávat, pojal jsem podezření, že nemá nic jiného na práci (špatné to znamení). Dále mě zarazilo, že se mu nechtělo dát mi číslo na mobil, že prý ho stejně vypíná hned jak odejde z kanceláře t.j. v 15 h. a ať volám na pevnou, no říkám si, že je asi konzervativní, bohužel pak se ukázalo že nejen v tomto. Na pozemek se mu taky jet nechtělo (byl 80km daleko), no holt musel. Dům jsem si v podstatě navrhl sám, od něj jsem to chtěl jen překreslit a odborně zkouknout. Při odsouhlasení čtvrté verze studie (definitivní), se ihned dal do práce, původně domluvených 5 týdnů se smrsklo na dva, takže když jsem po týdnu od zadání změnil umístění garáže, už byla namalovaná elektrika, kterou pak už nepředělal. Na výsledky radon. průzkumu nepočkal a tudíž opatření do projektu nezahrnul, jsem zvědav co na to řeknou na stav. úřadě. Materiál mi doporučoval 45cm Porotherm, já jsem ale trval jen na 25cm thermu plus 20cm polystyrenu, říkal že ještě neslyšel, že by někdo dával tolik polyst, tím pádem neslyšel nic ani o nízkoenergetickém domě natož pasivním, holt opravdu stará škola. A 25cm mi stejně překreslil na 30cm, že prý si to pamatuje ze školy, že je to min. tloušťka obvodové zdi. No a tak bych mohl pokračovat, ten člověk mě neustále něčím překvapoval. Tak jsem zvědav co ještě vše vyjde najevo během stavby, na kterou se na jaře chystám. Uklidňuje mě jen to, že domek je jednoduchých tvarů a proto ho snad zvládnem i s takto odbytým projektem. Na peníze nevystavil doklad a tudíž je projekt pravděpodobně bez záruky a to je prosím pán členem ČKAIT, které má ve svých stanovách jisté zásady....
Uff když slyším a čtu co vše je při stavbě možné zažít a s jakými řemeslníky se potkat, tak se mi do toho ani nechce.
I přestože jsem v prvopočátku kreslení a navrhování domu také nevěděl nic o nízkoenergetickém domě, tak jsem si v podstatě takový sám navrhl. Vhodná orientace ke světovým stranám, jednoduché tvary, vhodné zateplení, tak proč to nevyužít a o NED se po doplnění vhodné technologie větrání a vytápění nepokusit.
Nyní marně sháním zedníky, ti co nejsou lempli mají plno na půl roku až rok dopředu.

Žádné komentáře: